יום חמישי, 18 בנובמבר 2021

'55 חמישים וחמש' מאת ג'יימס דלארגי ; מאנגלית: שרית פרקול

כתבה: ד"ר רותי קלמן


אל עיירה נידחת באוסטרליה, שבה בדרך כלל לא קורה שום דבר יוצא מגדר הרגיל, מגיע לפתע בחור צעיר בשם גבריאל. כשהוא פצוע וחבול הוא נכנס לתחנת המשטרה ובפיו סיפור מסמר שיער.


הוא הגיע ממרחקים לסביבה זו כדי לחפש עבודה באחת החוות. במרחבים הגדולים שבין העיירות, הוא עולה על טרמפ עם גבר צעיר, בערך בגילו,  שזוף ובעל זקן בשם הית', שלאחר נסיעה ארוכה מציע לו מים. לאחר מכן מתערפלת הכרתו של גבריאל וכשהוא מתעורר הוא מוצא עצמו במקום סגור, כבול באזיקים. "הוא רצה שאני אהיה חמישים וחמש" הוא מספר לצ'נדלר, מפקד התחנה, וצוותו, שאינם מבינים למה הכוונה ב"חמישים וחמש". האם רצח הית' חמישים וארבעה קורבנות? וגבריאל אמור היה להיות ה"חמישים וחמש"???

על-פי סיפורו של גבריאל, בחלוף השעות, הוא מצליח איכשהו להתנתק מכבליו ולברוח, כשחוטפו בעקבותיו. בדרך הוא נתקל במספר מלבנים הנראים כמו קברים לא מסומנים. החוטף משיגו, והם נופלים יחד תוך כדי מאבק, מרחק מטרים אחדים במורד ההר. כשגבריאל רואה שהית' חסר הכרה, הוא ממשיך לנוס עד שהוא מגיע לתחנת המשטרה שבה הוא נמצא כעת.

מפקד התחנה, צ'נדלר, מנסה להרגיע את גבריאל, ומציע לו ללון במלון עד שתתברר תלונתו. המלון אמור גם להגן עליו, אם הית' ינסה לאתר אותו. בפתח בית המלון הוצב שוטר. 

צ'נדלר מנסה להתאושש מהאירוע יוצא הדופן, הוא מהרהר בגבריאל, וחושב על משלחת חיפוש לאיתור החוטף ובדיקת מהותם של הקברים שהוזכרו. בעודו מתלבט מה לעשות, נכנסים לתחנה שני אנשים נוספים. האחד הוא בן המקום, קן, שלוע רובהו תקוע בגבו של הזר שלפניו. "צ'נדלר הסב את עיניו מהרובה אל הבחור הלחוץ כדי לנסות להרגיע את בן הערובה הרועד מפחד. ליבו החסיר פעימה. הצעיר שהיה צמוד ללוע הרובה התאים באופן מושלם לתיאור של הית'." 

קן מתלונן על הזר, שניסה לגנוב את מכוניתו. הזר, שאכן מתברר כהית', מודה במעשה, אך מתרץ את ניסיון הגניבה ברצון לברוח מרוצח שרדף אחריו. צ'נדלר מכניס אותו לחדר החקירות, ומכאן העניינים מסתבכים. שכן סיפורו של הית' זהה לסיפורו של גבריאל. רק שכאן, הית' הוא זה שעלה לטרמפ של גבריאל, ולא להיפך. 

לפני המשטרה עומדות כעת שתי עדויות הניצבות כמראה במהופך זו כנגד זו. למי להאמין? הרי נראה שיש כאן, קורבן אחד אמיתי אל מול שחקן טוב ומשכנע. או, האם השניים שותפים למזימה? מכיוון שקשה לדעת מהסיפור התואם, אם הית' הוא הקורבן או החוטף – ואולי הוא בכלל רוצח סדרתי, שטמן את גופות קורבנותיו בקברים שהזכיר גבריאל – מובל הית' לתא מעצר. 

בד בבד מבין מפקד המשטרה, צ'נדלר, שהוא צריך לכלוא עכשיו גם את גבריאל, כי לא בטוח אם הוא אכן צעיר תמים שנחטף, כפי שהציג את עצמו בצורה משכנעת, או שהוא החוטף והרוצח בעצמו. אבל כשצ'נדלר מגיע לחדר במלון, מסתבר שגבריאל נמלט. המצב מסתבך. האם גבריאל נמלט מפחד שהית' ימצא אותו, או מאימת הדין? ושאלה קשה נשאלת עכשיו: האם רוצח סדרתי מסתובב עכשיו חופשי ברחבי העיירה?

את הפיקוד על המצב הבעייתי תופס באופן יהיר ובלתי נעים מפקד המטה של המשטרה, מיטשל, מיץ', שהיה פעם חברו של צ'נדלר. השניים חלקו יחד את עבודתם במשטרה, רק שלמיץ' אצה הדרך, והוא דחק במרפקיו את דרכו אל צמרת המשטרה. גם עתה, כשהוא חוזר לעיירתו לשעבר, כדי לפקד על האירוע, הוא מתייחס בניכור אל רעו משכבר. הוא מתעקש לשלוט לחלוטין במצב, וממדר את צ'נדלר מכל סיטואציה, שבה הוא עלול לחטוף ממנו את התהילה עם תפיסה אפשרית של הרוצח.

המתח יגיע לשיאו כשיתברר מי מהשניים הוא הרוצח האמיתי, גבריאל או הית'; כשיתבררו מניעיו של הרוצח; הקשר בינו לבין צ'נדלר ומיץ'; לְמַה הכוונה ב"55"; והאם יצליחו לתפוס אותו לפני שישיג את כל מטרותיו. הספר מותח ביותר.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה